Miód Manuka a choroby skóry

Miód Manuka a skóra

Skóra odpowiada za bardzo wiele funkcji w organizmie między innymi: termoregulacyjną- wytwarzając pot, chłodzi powierzchnie ciała, barierową- stanowiąc pierwszą fazę w kontakcie z potencjalnym zagrożeniem jakim są bakterie. Niestety, funkcja ta nie jest aktywna, jeśli dojdzie do powstania rany, czy urazu, zaś niektóre ze skaleczeń, wykazują tendencję do trudnego gojenia się.

Tutaj właśnie na pierwszy plan wysuwają się antybakteryjne właściwości zdrowotnego dla naszego organizmu miodu Manuka. Dzięki zawartych w nim substancjach bakteriobójczych, możemy śmiało wspomóc gojenie i leczenie organizmu. Pierwszym działaniem jest usuwanie przykrego zapachu, jaki może pojawiać się w rozległych, zakażonych ranach. Jego przyczyną są bowiem bakterie- usuwając je z powierzchni rany, minimalizujemy dyskomfort związany ze schorzeniem- przykry zapach znika. Kolejną zaletą jest złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu, że zostaje usunięty, komórki skóry stymulowane są do zwiększonej produkcji nowych warstw skóry, co jest równoznaczne ze znacznie szybszym zabliźnianiem się rany.

Miód Manuka tworzy również doskonałe środowisko sprzyjającej regeneracji tkanek, bowiem zastosowany okład, zwilża powierzchnię skóry, utrzymując wokół niej dobry mikroklimat.

Antybakteryjne właściwości miodu sprawiają, że może być z powodzeniem stosowany w różnych innych schorzeniach dermatologicznych, które mają podłoże bakteryjne. Producenci, zalecają stosowanie miodu Manuka o największym stężeniu substancji aktywnych: Manuka 20+.

Używamy go zewnętrznie jako okłady (pod gazę) czy też jako maść do smarowania. Zintensyfikowane działanie uzyskamy stosując także kurację wewnętrzną: jedząc około dwóch łyżek miodu dziennie. Możliwe jest wrażenie pogorszenia się stanu rany, zaraz po zastosowaniu miodu Manuka, jest to jednak złudne: naturalną reakcją organizmu jest odrzucenie obumarłych tkanek- stąd efekt. Znaczącą poprawę w gojeniu i wyglądzie miejsca newralgicznego zauważymy już po trzech dniach stosowania miodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.